Egen produktion og aftapning
Over 6 millioner flasker på lager
IFS-certificeret
karsten-wurth-inf1783-97608.jpg

Taster Wine Vertriebs GmbH

image name

Adresse

Glyngöre 6 A
D-24955 Harrislee
Tyskland
Tlf.: +49 461 700 180
Fax: + 49 461 700 1818
info@taster-wine.de

Taster Wine Vertriebs GmbH er et datterselskab i Taster Wine koncernen. Firmaet er placeret i Harrislee ved Flensborg i Nordtyskland. Med egen ekspedition, lager, logistik og sælgere serviceres den store grænsehandel samt den stadigt stigende efterspørgsel fra det nordtyske marked. Vi er blandt de største grossister i området med primærfokus på grænsehandlen, og kan derfor give vore kunder et sortiment og en service tilpasset de specifikke behov, de har.

Sortimentet i Tyskland er tilpasset markedets behov, men en del af sortimentet er, efter aftale med vores samarbejdspartnere, det samme som på det danske marked. Vort kendskab til de nordiske forbrugere og muligheden for at trække på dele af sortimentet fra Danmark giver os en stor fordel, når vi skal sammensætte sortimentet til grænsehandlen.

Chef
Lars Wollesen
E-mail: wollesen@taster-wine.de


 

Salg
Ulrik Grau
E-mail: grau@taster-wine.de


Salg
Stephan Kloppenburg
E-mail: kloppenburg@taster-wine.de


 Kontaktinformation - Administration

 Administration  Ingeborg Gniosdorz  gniosdorz@taster-wine.com
 Administration  Vivian Carstensen  carstensen@taster-wine.de
 Økonomi / Controlling  Else Kirk Driller  driller@taster-wine.de
 Logistik  Reiner Jankowski  lager@taster-wine.de